+90 (850) 441 05 15

ÜRETİM YÖNETİMİ PROGRAMI KULLANMANIN AVANTAJLARI

 Anasayfa / Blog / ÜRETİM YÖNETİMİ PROGRAMI KULLANMANIN AVANTAJLARI
ÜRETİM YÖNETİMİ PROGRAMI KULLANMANIN AVANTAJLARI


ÜRETİM YÖNETİMİ PROGRAMI KULLANMANIN AVANTAJLARI


Üretim yönetim programı kullanmak siparişin gelişinden teslim edilmesine kadar tüm süreçlerin daha pratik, düzenli ve verimli hâle gelmesini sağlıyor; böylece firmaları üretim alanında güçlendiriyor.

26.03.2020 10:18:20

İmalât yapan bir firmanın temel taşı üretim departmanıdır. Çünkü üretim departmanının faaliyetleri diğer birimlerin işleyişini de etkiler. Dolayısıyla üretim yönetiminin doğru, etkin ve verimli yapılması oldukça önemlidir.

Günümüzde artan rekabet koşulları, rekabete bağlı düşen fiyatlar, yüksek müşteri beklentisi, sipariş usulü üretim, sipariş sürelerinin kısalması gibi zorlayıcı birçok etken firmaları üretim süreçlerini iyileştirmek ve verimliliği artırmak durumunda bırakıyor. İşte, üretim yönetim programı kullanmak da siparişin gelişinden teslim edilmesine kadar tüm süreçlerin daha pratik, düzenli ve verimli hâle gelmesini sağlıyor; böylece firmaları üretim alanında güçlendiriyor.

Biz de bu yazımızda üretim yönetim programı kullanmanın avantajlarından bahsedeceğiz.

Düzenlilik Sağlar

Üretim programı kullanıyorsanız, programda oluşturabileceğiniz reçeteyle giriş ve çıkışı yapılan, fire verilen malzemeleri kayıt altına alabilir, tüm siparişlerin iş emirlerini ve üretim sürecini belirleyen ayrıntıları kontrol altına alabilirsiniz. Mesela hammaddeniz yetersizse bunu fark ederek, hammadde siparişi verebilirsiniz. Ayrıca Bilnex Üretim Programında iş emirleri, reçetelere göre otomatik oluşturulur.

Esnek Yapı

Diğer yandan üretim sürecinde her şeyin en ince ayrıntısına kadar belli olması gerekmez. Bazen süreç devam ederken de planlarda değişiklik olabilir. Bu tür durumlarda yapılan değişiklikler de üretim yönetim programında kayıt altına alınabilir.

Ön Muhasebe Programıyla Entegrasyon

Üretim yönetimi programı ön muhasebe programıyla da entegre olabilir. Böylece alınan siparişler üzerinden üretim emirleri doğrudan verilir, sipariş listesi üzerinden de takip edilebilir.

Kolay Raporlama ve Analiz

Üretim programlarında üretim emri, iş emri ve üretim reçetesi bazında; operatör maliyetleri, elektrik harcamaları gibi pek çok farklı değişkeni hesaba katarak maliyet analizi yapabilir, rapor elde edebilirsiniz. Maliyet hesapları yaparak daha doğru bir fiyatlandırma yapmanız da mümkün olur. Ayrıca program aracılığıyla personelin yaptığı işi takip edebilir ve performans ölçümü de yapabilirsiniz.

Kısacası üretim yönetimi programları üretim departmanınızın tüm süreçlerinin kayıt altına alınmasını, düzenlenmesini ve verimliliğini sağlar. İşlerinizi daha pratik ve ölçülebilir hâle getirir. Bilnex Üretim Programını buradan inceleyebilir, ayrıntılı bilgi ve kurulum için bizimle iletişime geçebilirsiniz.